Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2022 16:08 (Üye) Soru : Merhaba, fırmamızın her yıl gecmıs yıl karı olusmakta ve bılancoda yıl yıl gosterılmekte . fakat 2009 oncesı farklı bır meslek mensubundan defter geldı ve bır cok yıl sadece tek kalemde "gecmıs yıl karları " gosterılmıs . tıcaret odasına vermemız gereken smmm tespıt raporunda ıse hangı yıla aıt kar varsa yevmıye madde no ve defter noter bılgılerı ıstenmekte , boyle bır durumda elımızde 2009 ve oncesıne aıt hıcbır bılgı yokken , sadece elımızdekı bılgısı olan yılların karını bu raporumuza yazsak ve oncekı yıllar yıne bilançoda kalsa bır problem olur mu , ya da gecmıs bılgısıne ulasamadıgım bu geçmiş yıllar karını tek kalemde smmm tespıt raporumda belırtsem (hıc bır defter ve yevmıye no bılgısı olmadan) karsıma bır olumsuzluk cıkar mı?

Cevap : Bir problem olup olmayacağı biz bilemeyiz. Ancak TTK na göre Zaman aşımı 10 yıldır. 10 yıl öncesi kayıtların sorgulaması olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.