Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2022 09:45 (Üye) Soru : Merhaba iyi çalışmalar diliyorum. Danışmak istediğim iki konu mevcut.1-Mükellef bir defaya mahsus vergi mükellefi olmayan kişiye yaptırdığı bir Ustaya ödeme yapmıştır. Bankadan yapılan ödeme karşılığında hazırlanacak gider pusulasında kdv ve stopaj olmayacak diye düşünüyorum. Doğrumudur?2- rusyada olup türkiyede hiçbir temsilciliği veya ortak şb vb bağlantısı olmayan bir şirket ile yapılan sözleşmeye göre ( ordaki şirket için bir seslendirme hizmeti) kesilecek serbest meslek makbuzu stopaj ve kdv 2 söz konusımudur?

Cevap : 1-Bankadan yapılan ödeme için alaınacak e-dekont Gider pusulasaı yerine geçer .Ayrıca Gider pusulası düzenlenmez. KDV ve sopaj hesaplanmaz. 2-Hizmetten yararlanma yurtdışında olması halin de, düzenlenecek e-smm de KDV ve GV stopajı yapılmaz.KDV 2 nolu beyaname Hizmet İTHALİNDE düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.