Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.11.2022 12:52 (Üye) Soru : Merhaba, 96 daireli bir Apartman ve site yönetimi için vergi mükellefiyeti açtırmadık sadece kapıcı olarak çalışanların sgk sını kolay işverenlik şeklinde beyan etmekteyiz fakat yeni dönem için yapılan genel kurul toplantısında yöneticinin huzur hakkı alması kararlaştırıldı ve karar defteri onaylatıldı. Yöneticinin alacağı huzur hakkı asgari ücretin altında bir tutar olarak belirlendi. Bu durumda vergi mükellefiyet açtırmak gerekli midir? yöneticinin alacağı huzur hakkı muhtasar beyanda beyan edilmeli midir ve bu huzur hakkı için SGK kesintisi yapılacak mıdır? bilgilerinizi rica ederim

Cevap : Site/Apartman/İşhanı gibi yerlerden Huzur Hakkı alanlar, aldıkları huzur hakkı tutarları sitenin aylık aidatı tutarından fazla ise,aradaki fark ücret sayılacaktır ve yöneticiler görevleri gereği, direkt vergi dairesi ile iletişime geçerek ya da Mali Müşavirleri aracılığı ile Gelir (stopaj) mükellefiyeti açtırmaları ve her ay (veya üç ayda bir) düzenli muhtasar beyanname vermeleri ve çıkan vergiyi de ödemeleri gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.