Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.11.2022 10:57 (Üye) Soru : Merhabalar, mali müşavirliğini yapmakta olduğum gerçek kişi mükellefime ait olan ssk prim borcu tarafıma e-devlet üzerinden sgk etebligat aracılığı ile ödeme emri gönderildi.Ben bu borçtan işveren vekili olarak sorumlu tutulmakyatım. İlgili sgk müdürlüğü beni mükellefin bana vermiş olduğu vekaltname ile işveren vekili olarak sisteme kaydetmiş. Sgk bu konuda doğru işlem yapmakta olduğu konusunda ısrarcı davranmaktadır. Bu konuda ne yapmam gerekiyor.Öncelikle ödeme emrine karşı taraf olmadığım ile ilgili posta yolu ile borca itiraz edeceğim. Burada beni asıl rahatsız eden konu işveren vekili olarak kaydedilmem. Anlayamadığım vekalet ile bunu nasıl yapabiliyorlar. İşveren vekili olmak için benim bunu kabul etmem gerekmiyor mu? Benim dışımda vekalette yazan diğer 3 kişi de aynı durumda.

Cevap : SGK Şifresini Müşterisi Adına Vekaletle Alan Meslek Mensuplarının Dikkat Etmesi Gereken Konular SGK ve İşkur işlemlerini yapmak üzere şifre alımı işlemi söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdadır; 1. Meslek Mensubu müşterisi adına şifre almak için vekalet alırsa, bu şifre ile yapacağı bildirimlerin yapılıp yapılmaması ilgili sorumluluğu olacaktır. 2. Meslek Mensubu müşterisinin adına işveren vekili (*)olarak şifre alırsa bu şifre ile yapacağı işlemlerden ve bu işlemlerin sonuçlarından işverenle birlikte sorumlu olacaktır. (*) 4857 sayılı İş Kanunu Madde 2. Tanımlar İşveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimselere işveren vekili denir. İşveren vekilinin bu sıfatla işçilere karşı işlem ve yükümlülüklerinden doğrudan işveren sorumludur. Bu Kanunda işveren için öngörülen her çeşit sorumluluk ve zorunluluklar işveren vekilleri hakkında da uygulanır. İşveren vekilliği sıfatı, işçilere tanınan hak ve yükümlülükleri ortadan kaldırmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.