Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.11.2022 15:28 (Üye) Soru : Merhaba, İşyerinde yemek kartına günlük 100 TL yükleme yapılması durumunda aralık ayında vergi ve sgk istisnası nasıl olacaktır ? Aynı şekilde nakit olarak ödenmesi durumunda vergi ve sgk istisnası nasıl olacaktır? Resmi Gazete'de özellikle SGK ile ilgili kısmı net anlayamadım. Teşekkürler

Cevap : 2022 yılı için nakit verilen yemek ücreti için SGK istisna tutarı günlük 12,94 TL olup, nakit yemek tutarının bu sınırı aşması durumunda aşan kısım sigorta primine esas kazanca eklenerek sigorta primi kesintisine tabi tutulması gerekmektedir.Sosyal Güvenlik Kurumu, alacağı karar ile ilgili istisna tutarını güncellemesi gerekmektedir. Ancak henüz nakit olarak ödenen yemek ücreti için SGK istisnası henüz güncellenmemiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.