Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.11.2022 14:31 (Üye) Soru : İhracat yapan firma; 1- Döviz tahsilatından dolayı dönem için kur farkı gelirini 601 99 hesaba gelir kaydediliyor. 2- Bankadaki dövizlerin % 25 zorunlu kısmı ile beraber kalan kısmının da münferit zamanlarda bozdurulması neticesinde oluşan kur farklarını da 646 atılmaktadır. 3- Cari hesap veya banka hesabında bulunan dövizler de dönem sonlarında değerlemesinden kaynaklanan kur farkları da 646 ya atılmaktadır. SORU: Görüldüğü gibi şirketin 3 ayrı kur farkı geliri oluşmaktadır. (kur korumalı vadeli hesabımız bulunmuyor) Bu kur farkı gelirleri nedeni ile KVK Geçici Madde 14 istisnası kapsamına girmekte midir? Oluşan bu kur farkı glirleri Geçici Vergi Beyannamesinde zarar olsa dahi indirilecek istisna ve indirimler bölümüne KVDK Geçici Md. 14 satırında mı gösterilecektir.

Cevap : Kur farkı gelirlerinin tamamı için 646 hesap kullanılır. KVK Geç md.14 deki istisna için "Kur Korumalı mevduatın " olması gerekir KKM hesabı dışındaki kur farkı ve Faiz gelirleri için istisna olmaz Beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.