Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2022 07:33 (Üye) Soru : Merhaba üstad. Bir çalışanımız işten kendi isteğiyle ayrıldı fakat yine de kıdem ücretini kendisine verdik istifa dilekçesini de aldık fakat kendisi ihbarı da istemektedir. Hakkı olmaması sebebiyle ihbarı vermek istemiyoruz. Çalışana ait 1 yıllık hesap pusulaları da imzalanmamış fakat maaşlar bankadan ödenmektedir. Mevcut olayın iş mahkemesine gitmesi halinde ne gibi bir yaptırımı olur mu işverene karşı? İdari para cezası uygulanabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Kişinin yazılı istifa imzası var ise işveren atıfet kabilinden kıdem tazminatı ödeyebilir. ancak işçinin geriye dönük almadım dediği ücreti fazla çalışmaları var ise bu haklarını 1 yıla kadar her zaman yasal yollardan işteme hakkı bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.