Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2022 07:41 (Üye) Soru : Merhaba ben bağımlı çalışan bir meslek mensubuyum. İş yerimin muhasebesini ben tutuyorum. Ben emekli olduktan sonra haftada 2 gün ayda 8 gün gelmek ve sigortamı da kısmi istihdam kodu 8 gün olarak göstermek istiyorum. Bu durumda benim sözleşme yapmam gerekir mi? Bir de yıllık izinlerimi nasıl belirleyeceğim ayda 8 gün çalıştığımda nasıl bir yol izlemem gerek Bir sorum da şu ki emekli olup aynı iş yerinde çalışanların izni sıfırlanıyor mu?

Cevap : izin hakkı ve ücreti bakımından tam süreli çalışan işçilerle aynı haklara sahiptir. Farklı bir işleme tabi tutulamazlar. Yani; bir yıllık çalışma süresini doldurduğunda kısmi süreli çalışanın tam süreli çalışanlar gibi 14 gün izin hakkı vardır.(kıdemine göre izin hakkı süresi değişiklik gösterecektir.) Bu 14 günlük süre içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanırlar. Her çalışan is sözleşmesi yaparak çalışmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.