Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2022 07:47 (Üye) Soru : Merhabalar.Yüzde yüz yabancı sermayeli (Rus gerçek kişisi) tarafında Türkiye de kurulmuş ve dışarıdan müdür atanmamış tek ortaklı Ltd için şirketin tek hissedarı ve temsil ve ilzama tek yetkili olan Rus uyruklu gerçek kişinin çalışma izni almasının gerekip gerekmediği konusunda görüşlerinizi rica ederiz.

Cevap : Kişi için calışma izni alınmalıdır. ürkiye’de kurulmuş özel bir şirketin yabancı ortağının çalışma izni alması gerekmektedir. Yabancı şirket ortağının çalışma izni gereksinimi, şirket yapısına bağımlı değildir. Türk mevzuatında yer alan anonim, limited veya başka bir tür şirket değilse, bu kişilerin şirketin bir parçası olabilmeleri için çalışma izni almaları gereklidir. eni kanuna göre anonim şirketlerin Türkiye’de ikamet etmeyen yönetim kurulu üyelerine ve limited şirketlerin şirket yetkilisi olmayan diğer yabancı ortaklarına çalışma izni alma zorunluluğu kaldırılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.