Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2022 10:29 (Üye) Soru : merhaba, tamamen yurt icinden ticari mal alım-satımı yapan; E-Deftere tabi LTD.ŞTİ.yiz. işyerimiz kiradır. Kira ödemelerimizi, muhtasarda kira stopajını beyan ediyoruz. bulundugumuz yerin belli bir kısmını farklı bir firmaya yada şahsa kiraya vermek istiyoruz. dükkan sahibi bu duruma müsade veriyor. 1 - kiracı olarak bulundugumuz yerin belli bir kısmını başkasına kiraya verdigimizde, bu durumu kayıtlarımıza nasıl alacagız ve nasıl muhasebeleştirecegiz? 2 - bizim kiracımız olacak firma veya şahis bunu kendi kayıtlarında nasıl gösterecek? KDV ye mi yoksa STOPAJA mı tabi olacaklar? bu durumu muhtasarda beyan edebilecekler mi? teşekkürler.

Cevap : 1-Kira bedeli için Fatura düzenlenecek % 18 KDV hesaplanır elde edilen gelir 649 hesaba yazılır. 2-Kiracı ödediği kirayı 700 lü hesaplarda gider kayıt eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.