Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2022 14:16 (Üye) Soru : Merhaba; Bir Yayınevinde çalışmaktayım. Yayın evimizden çıkan bir kitabımızın Yunanistan'daki bir yayınevinde Yunanca basılması için yayın hakkını bu yayınevi ile ilgili bir yöneticinin şahsı adına fatura etmek istiyoruz. Şahıs T.C. vatandaşı değil. İkameti Yunanistan . Bu durumda faturayı şahsa keserken KDV siz kesip 601 yurt dışı gelirlerinde mi göstermeliyiz? Ayrıca faturayı keserken E-Arşiv faturada istisnalarda hangi kodu kullanmalıyız. Ayrıca faturanın açıklamasını Yayın Hakkı Devri yazmak doğru olur mu? Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap : Yurt dışına yapılan hizmet ihracı KDV den istisnadır. Faturada KDV hesaplanmaz. Elde edilen gelir 601 hesap da takip edilir .Faturadaki fatura istisna kodlar konusunda bilgimiz yok. Seçenekleri yazarsanız yardımcı oluruz. Faturaya" Yayın Hakkı devri hizmeti" yazılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.