Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2022 14:22 (Üye) Soru : merhaba. 412002 faaliyet kodu ile ikamet amaçlı konut yapıyoruz. çoğunlukla kentsel dönüşüm olarak inşaat yapıyoruz. 2014 yılında inşaat yapmak üzere 2 adet arsa alınmış olup birisine 2017 yılında konut yapılmış hala konut satışı devam etmektedir. ikinci alınan arsada belediyenin plan değişikliğine gitmesi nedeniyle ve diğer inşattan zarar edilmesi sonucunda 2. alınan arsayı satmak istiyoruz. arsa şirket hesabında 250 hesapta kayıtlıdır. arsanın satışında 2 yıldan fazla şirket aktifinde bulunması nedeniyle vergi istisnasından ve kdv istisnasından yararalabilir miyiz? şirket taşınmaz ticareti ve arsa alım satım ticrareti yapmamktadır. şirket esas olarak kentsel dönüşüm işi yapmakta kat karşılığı inşaat faaliyetinde bulunmakatadır. teşeşkür ederim.

Cevap : İştigal konusuTaşınmaz ticareti ve İnşaat olması nedeni ile KV ve KDV istisnası uygulanmaz. Konu ile ilgili GİB nın yayımladığı Rehber aşağıdaki linkdedir.İnceleyiniz. www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2022/Kurumlarin_Tasinmaz_Rehberi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.