Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2022 08:05 (Üye) Soru : Merhabalar. Hali hazırda 4b 'de sigortalı olan kişinin 1994'deki işe girişi 4a dan yapılmış, 2000 yılına kadar da 4a dan primleri yatmıştır. Olası EYT yasası çıkması halinde 4b statüsünde emeklilik koşulları için gerekli olan 9,000 işgünü şartını yerine getirmek için 1995 yılında yaptığı askerlik için e devlet üzerinden borçlanma yapmak istediğinde "Şu anki sigortalılık durumunuz bu borçlanma için uygun değildir" mesajı gelmektedir. Şimdi 4a statüsünde işbaşı yapması halinde askerlik borçlanması yapabilmek için gerekli şartları sağlamış olur mu? Teşekkürler

Cevap : 5510 sayılı Kanuna göre sigortalı sayılanların; a- Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, üç defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuğunun yaşaması şartlarıyla talepte bulunulan süreleri, b- Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerı ......................... kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları ve talep tarihinde 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın %32'si üzerinden hesaplanacak primlerini borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri şartı ile borçlandırılmakta ve borçlandırılan süreler sigortalılıklarına sayılmaktadır Askerlik sürenizde primleriniz ödenmeye mi devam etti Bağlı bulunduğunuz sgm den sorgulama yapınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.