Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2022 15:24 (Üye) Soru : İyi günler dileğimle, Yüzde yüz üniversitenin ortağı olan bir firmada (Ortak rektörlük ve vakıftır) iş yapmakta olup, şu hususlar söz konusudur. 1-Elektrik idaresinden rektörlüğe tek bir elektrik sayacı üzerinden fatura gelmektedir. Rektörlük süzme sayaç ile kullanılan kilovat saat kadar firmamızı DEKONTLA (Rektörlük Fatura Düzenlememektedir) borçlandırmaktadır. Rektörlüğün bizi borçlandırdığı işyerini bir başka firmaya kiraya vermiştik. Bu madde ile ilgili sorum şudur: Rektörlüğün bizi borçlandırdığı tutarı iç yüzde ile KDV ye (İndirim konusu) konu edecek miyiz? Yine aynı işyeri ile ilgili, kiraya verdiğimiz firmayı dekontla mı, fatura ile mi borçlandıracağız. Bu yansıtma tutarı KDV ' ye (Hesaplanan KDV) konu olacak mı ve iç yüzde uygulanacak mıdır? 2- Yine kiraladığımız birimlerle (Dört adet işyeri vardır) ilgili rektörlük firmamızı DEKONTLA (Fatura düzenlememektedir) borçlandırmaktadır. Kira sözleşmelerinde örneğin 100 TL + 18 TL KDV = 118 TL rektörlük firmamızdan kira bedeli talep etmektedir. Dekontla kayıtlarımıza aldığımız tutar üzerinden iç yüzde ile KDV yi indirim konusu yapacak mıyız? Teşekkürler

Cevap : 1-Tüketilen Elektirik bedeli için Fatura düzenlenir Faturada % 18 KDV hesaplanır. 2-Kira bedeli için Fatura düzenlenir Faturada % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.