Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.11.2022 09:50 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman. 7420 sayılı kanun ile İşveren tarafından İşçiye ödenen Elektrik ve Doğalgaz yardımlarında yeni istisnalar gelmiştir. Buna ilişkin İSMMMO sayfasındaki duyurunun 2.paragrafında şu cümle dikkatimi çekti : Covid-19 ile yaygınlaşan evde çalışma modeli ile birlikte Elektrik, Doğalgaz gibi enerji tüketimini karşılamak üzere işverenlerce yapılan bu tür ödemelerden gelir vergisi ve SGK primi alınmayacaktır. Sorum şudur : Enerji tüketimine ilişkin yapılacak olan 1.000 TL lik ödemeler sadece evden çalışma modeline geçmiş (uzaktan çalışması olan personeller için) işyerlerinde çalışan personeller için mi verilecek? Yoksa evden çalışma modelinde OLMAYAN fiilen işyerinde çalışan personeller için de ödeme yapılabilir mi?

Cevap : Yazıda anlatılmak istenen işverenin bu tip ödeme yapmaya geçişinin toplumsal olayların ortaya çıkışıyla oluşmuş olmasıdır. 7420 İle yapılan düzenleme ise tüm işyeri ve çalışanları için geçerli olan istisnaları düzenlemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.