Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.11.2022 09:37 (Üye) Soru : Selamlar, Bir araç kiralama ltd şirketi, ( yetki belgesi yok araç satışı için ) bir galeriden 800 bin lira matrahlı fakat 20 bin özel matrahlı kdv hesaplasıyla aracı 3.600 lira kdv ile almış oldu yuvurlak hesap 800 bin matrah 3.600 kdv kayıtlara girmiş oldu, şimdi soru şu bu araç satılırken uygulanacak kdv oranı ne olmalıdır, yetki belgesi yok bilgisi değerlendirildiğinde örneğin kdv dahil 850 bin lira satıldığında araç yüzde 18 tamamına uygulanırsa matrah kaynaklı zarar etmiş olacak , ve kdv olarakta bir nevi fahiş bir vergi ödemesi çıkacaktır. Tam olarak işlem bu şekilde mi yapılır farklı bir detay var mıdır

Cevap : Satış için düzenlenecek faturada satış bedelinin tamamı (850.000 + % 18 KDV ) hesaplanacaktır.KDV satıcı tarafından tahsil edilip Maliyeye ödenen vergidir. Vergide zarar diye bir kavram olmaz. Bahsettiğiniz satışdan mükellef 50.000 TL kar elde etmiştir. Tahsil ettiği KDV den ödediği vergi indirilir.Kalan KDV maliyeye yatırılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.