Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.11.2022 09:37 (Üye) Soru : merhaba, gelir vergisi kanununun 50. maddesi 10. bendinde şehirler arası yolcu ve yük taşıma araçlarının şoför hariç 14 kişi olması durumunda basit usul olunabileceği belirtilmiştir. şehir içi araçlar için de basit usulden yararlanmak için koltuk sayısı sınırlaması varmı dır?

Cevap : ( GVK 50 .madde değil 51.Maddedir.) GVK’nın 51. maddesinde "Basit Usulün Hududu " BASİT USULDEN YARARLANAMAYACAKLAR sıralanmaktadır. İlgili maddede sayılanlar arasında şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar da yer almaktadır. Ancak ; 51/ 10. bendin parantezi içi hükmünde “Yapısı itibarıyla sürücüsünden başka on dört ve daha aşağı oturma yeri olan ve insan taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları ile yolcu taşıyanlar hariç” ifadesi yer almaktadır. Bu ifade den -aksinden hareketle- ŞEHİR İÇİNDE SÜRÜCÜSÜNDEN BAŞKA ON DÖRT VE DAHA AŞAĞI OTURMA YERİ OLAN VE İNSAN TAŞIMAYA MAHSUS motorlu kara taşıtlarının BASİT USULDEN YARARLANABİLECEĞİ ANLAMINA GELMEKTEDİR. SONUÇ OLARAK ; ŞEHİR İÇİ ULAŞIM FAALİYETİNDE YOLCU TAŞIYAN VE SÜRÜCÜSÜNDEN BAŞKA ON DÖRT VE DAHA AŞAĞI OTURMA YERİ OLAN TİCARİ TAKSİ VE MİNİBÜSLER BASİT USULDE VERGİLENDİRİLECEKLERDİR Koltuk sayısı sınırlaması OLMAZ
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.