Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.11.2022 12:26 (Üye) Soru : Merhabalar, Firmaya yurt dışından 50.000 euro luk bir siparişe karşılık ödeme geliyor daha sonrasında yurt dışından gelen bu ödemeye karşılık yapılan işin Türkiye'de bir adrese teslim edilmesini istiyorlar bu durumda nasıl bir şey izlemeliyiz. mal yurt dışına çıkmadığı için KDV doğuyor bu KDV yi yüklenmek yurt dışında bulunan firmaya mı aittir yoksa yurt içinde belirttikleri firmaya mı burada nasıl bir yol izleyebiliriz. teşekkürler iyi çalışmalar.

Cevap : Yurt içinde yapılan satış için KDV hesaplanır. Bu KDV ni malın alıcısı alıcısı kim ise o öder. Bahsettiğiniz işlem için yurt dışından gelen tutar avans hesabına alır, fatura düzenlendikden soınra avans kapatılır. KDV nin yüklenmesinin parayı gönderen ile malı alan arasındaki anlaşlaşmaya bağlıdır. Bu Anlaşma Vergi uygulaması anlamında önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.