Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.11.2022 16:06 (Üye) Soru : merhaba al-sat yapan limited şirketin ihraç kayıtlı fatura kesme hakkı varmıdır?(imalatçı değil)eger yok ise bu faturayı kesebilmek için ito vs.ünvan -meşgale eklenmesi vs.nasıl bir yol izlenmelidir?

Cevap : İhraç kayıtlı mal satışı yapılması için Mükellefin Sanayi sicil belgesi olması ( imalatçı olması ) gerekir. İhraç kayıtlı mal satmak için ; --İmalatçı belgesinin bulunması (Sanayi Sicil Belgesi/ Çiftçi Kayıt Belgesi/ Gıda İşletmesi Kayıt Belgesi/ İşletme Onay Belgesinden herhangi biri), ---İlgili meslek odasına kaydolunması, ---Üretimin yapıldığı dönemde yürürlükte bulunan Sanayi Sicil Tebliğlerinde öngörülen sayıda işçi çalıştırması ve gerekli araç parkına sahip olması veya kapasite raporundaki üretim altyapısına sahip olması, hallerinde imalatçı vasfına haiz olduğu kabul edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.