Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2022 07:39 (Üye) Soru : DEÜERLİ ÜSTADIM. MÜKELLEFİN YANINDA ÇALIŞAN BAYAN PERSONEL DOĞUM İZNİNE AYRILDI. DOĞUM İZNİ ÇARŞAMBA BİTİYOR- ÇALIŞACAK. PERSONELİN BİZDEN İSTEĞİ VAR - YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ. YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN BENİ YARARLANDIRIN DİYOR. BU ZORUNLU MU ? YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ İŞVEREN NEDENİNİ BİLMİYORUZ AMA RED EDİYOR. FAYDALANDIRMAZSAK VE FAYDALANDIRMADIĞIMIZ İÇİN BU BAYAN PERSONEL İŞTEN AYRILIRSA KIDEM TAZMİNATI DOĞAR MI ? TŞK.

Cevap : İş Kanunu kapsamında kullanılan doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere belirli koşullar altında 60 ila 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izindir. İşçinin talep etmesi halinde işverenin bu izinleri vermesi zorunludur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.