Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2022 09:08 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTADIM. ŞAHIS BİLANÇO MÜKELLEFİ AKTİFİNDE KULLANMAK ÜZERE 2021 DE ALDIĞI RENAULT MASTER TİCARİ ARACINI SATACAK. SATIP AYNI ARABANIN ÜST MODELİNİ ALACAK. ARACI ALIRKEN 254 = 83550 TL olarak kayıtlara aldık. Araç şimdi 450 BİN TL - ARACA SADECE 2021 DE NORMAL AMORTİSAN YÖNTEMİ SEÇİLEREK AMORTİSMAN AYRILDI. 16710 TL AMORTİSMAN AYRILDI SADECE. SORUM ŞU. BU ARAÇ YENİLENMEK ÜZERE SATILIYOR - ARAÇ SATIŞ KARINI PASİFTE BİR FON HESABINDA BEKLETEBİLİR MİYİZ. YEVMİYE KAYDI KONUSUNDA DA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. 2- ARACI YENİDEN DEĞERLEYEBİLİR MİYİZ. ( VERGİSİZ YENİDEN DEĞERLEME) SATMADAN HEMEN ÖNCEKİ GÜN DEĞELEME YAPABİLMEK MÜMKÜN MÜ. ( NEDENİ - KARI DARALTMAK ) ÇOK TŞK

Cevap : 1-SATIŞ KARI 549 HESABA YAZILIR.3 YIL BU HESAPDA KALABİLİR YENİ ALACAK TAŞITIN AMORTİSMAN PAYI BU HESAPDAN KARŞILANIR.3.YILIN SONUNDA BAKİYE KALIR İSE BU BAKİYE DÖENM KARINA EKLENİR. 2-VUK GEÇİCİ 32. MADDEYE GÖRE YENİDEN DEĞERLEME YAPILIP ,FARK İÇİN % 2 VERGİ ÖDENECEK. KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER İÇİN 537 SAYILI VUK GENEL TEBLİĞİNİ İNCELEYİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.