Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2022 10:47 (Üye) Soru : sayın üstadım b grubu yetkili müesseler müşteri şahıslardan cumhuriyet altını has altın alabilirler mi? bu fırmada kullanılan dövi laım saım fişi ile ,olabılır mı? gider pusulası gerekli mi?malumunuz bu işletmeler döviz alım saımı dolayısı ile kdv mükellefi degiller ancak alınan ve satılan çeyrek yarım tam altın dolayısı ile kdv mükellefi olaxcakmıdır saygılar

Cevap : Altın ve ziynet alım satımı için özel bir izin olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değiliz.Kuyumcular odasından bilgi alınız.Kuyumcular satın almış oldukları altın ve ziynet için Gider pusulası düzenlenecektir. Gider pusulasından GV stopajı ve KDV hesaplanmaz.Döviz alış fişi ile alış olmaz. Kuyumculukişinde satılan ziyenetin has altın kısmı için KDV hesaplanmaz. Özel matrah hesabı yapılır.İşçilik için % 18 KDV hesaplanır. Bu durumda KDV mükellefiyetide kurulacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.