Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2022 19:12 (Üye) Soru : Üstat Merhaba, SGK işyeri tescillerinde sigortalı çalışan sayısı 1 olarak bildirilmişken 5 kişi giriş yapabilir miyiz? Bu bir kişi giriş nakil olarak başka bir şubeden yapılabilir mi? Son olarak nakil olmaz ise bu bir kişi işe giriş yapıldıktan sonra aynı tarihte 4 kişi daha nakil yapabilir miyiz. Teşekkürler

Cevap : şirket kuruluş aşamasında çalıştırılacak sigortalılara ilişkin sigortalı tesciline esas olan bilgileri, ticaret sicil memurluklarınca Kurumumuza on-line olarak aktarılan sigortalıların tescil işlemleri otomatik olarak yapılacak olup, bu sigortalılar için ayrıca sigortalı işe giriş bildirgesi verilmesi istenmeyecektir. Ancak, otomatik tescil yapılan işyerleri için şirket kuruluş aşamasında çalıştıracağı sigortalılara ilişkin bildirimde bulunulmayan işyerlerinde çalıştırılacak sigortalıların işe giriş bildirimleri hususunda cari usullere göre işlem yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.