Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.12.2022 11:30 (Üye) Soru : Merhaba, 01.01.2023 itibariyle bağımlı olarak çalışmaya başlayacağım. Kapanış olarak 31.12.2022, şu an çalıştığım mükelleflerimin aralık ayı beyannamelerini ve şubat ta beyan edielcek geçici vergi ile kurumlar vergisi beyannamelerini devrettiğim meslektaşım mı yapacak yoksa ocak ayında 4a lı olarak çalışsam da dönem olarak 2022 olduğu için beyannameleri verebilir miyim. ikinci olarak bağımlı çalışmaya geçerken aynı şifrelerimi kullanabilecekmiyim. lütfen detaylı olarak yanıtlar mısınız, odaya sorduğum sorular karşılığında kısa cevaplar alıyorum ve tam yanıt alamıyorum. çok teşekkür ederim..

Cevap : Mükelelfiyetiniz kapattığınız tarihden irtibaren Beyananme göndeme GİB şifreniz İPTAL edilir.2022 yılı Aralık ve yıllık beyananmeler yeni SMMM tarafından gönderilir. Bağımlı çalışacağınız Firma VUK 340 nolu Genel Tebliğde belirtilen usullere göre Şirket adına şifre alınacaktır. Bunun için Odadan Çalışanlar listesinden kaydınızı sildirecek bağımlı çalışacağınız işletmenin şifre almasında kullanmak üzere "ODA KAYIT" belgesi alacaksınız bu belge ile şirket yetkilisi VD den şirket adına şifre alacaktır.Tamamlayıcı bilgiler için 340 Nolu VUK Gn Tb. inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.