Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2022 09:24 (Üye) Soru : İşletme defterine tabi mükellef 12/2022 döneminden 11/2023 dönemine kadar kirasını peşin olarak tahsil etmiş ve karşılığında faturasını düzenlemiştir. Gelir vergisi kanunun 72. maddesine göre tahsil edildiği dönem değil ilgili dönemde gelir beyanı verilmesi gerekiyor yazmaktadır. Sorularım ; 1. Bu kişi 12/2022 kestiği bir yıllık kira gelir faturasında ki tüm gelirini 2022 yılında beyan edecek midir? 2. Dönemsellik kavramı gereği 2023 yılında beyan edecekse defter beyan da gelecek yıllara ait gelir yok beyanname üzerinden mi düzeltme yapacağım?

Cevap : Kiraya verilen G.menkul defteremi kayıtlı.Deftere kayıtlı ise; elde edilen kira gelirinin tamamı tahsil edildiği yıla yazılır.Bu gelir GMSİ değil Ticari kazançtır.GVK 72 deki tanımlama GMSİ elde edenler içindir. Deftre kayıtlı olmayan kişisel mal varlığının kiraya verilmesi halinde elde edilen gelir GMSİ olur. Bu durumda 2022 yıliçin tahsil edilen gelir GMSİ olarak beyan edilir .Kalan tutar ise ilgili yıllarda beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.