Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2022 10:14 (Üye) Soru : Günaydın, Kendi işyerinde 4-b (Bağ-Kur) sigortalısı olarak faaliyet gösteren mükellefim 4-a (SSK) lı olarak emekli olma hakkına 25 yıl 5.000 gün prime sahiptir. Çıkacak EYT kapsamında emekli olmak istemektedir. Mükellefim emekli başvurusu yaparken, 1) Devam eden 4-b sigortalılığı varken 4-a emeklisi olmak için kuruma başvurabilir mi? 2) Başvuru esnasında hizmet birleştirmesi yapılmalı mıdır? Yoksa kurum günleri doğrudan birleştirip emeklilik şartlarını belirleyecek midir? Teşekkürler

Cevap : 1. Ortağı bulunmadığı işyerinde çalışmalarından dolayı emekliliğe hak kazanan kişi 4a işçi olduğu işyerinden emeklilik dolayısıyla çıkışı yapılabilmektedir. 2. Emeklilik için Hizmet birleştirmesine ihtiyacı bulunuyor ise yazılı olarak bağlı bulunduğu SGM ye başvurmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.