Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2022 14:36 (Üye) Soru : Merhabalar, yurtdışında yerleşik (Libya) bir şirkete Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz hizmet için KDV li fatura kestik. Kesilen fatura sehven hatalı olarak fazla kesilmiş ve Eylül ayına ait, faturanın iptali mümkün değil. İadesi için nasıl bir yol izlememiz lazım. Yurtdışındaki firma İade faturası düzenler ise KDV indirim konusu yapmak için 2 nolu KDV de bildirip 1 nolu KDV de indirim konusu yapmak bizim için mümkün değil çünkü bu kdv yi hesaplayıp ödemiştik. Yurtdışı iade faturasını direk iade şeklinde 2 nolu KDV beyanı ile beyan etmeden KDV beyanımıza eklememiz ve satıştan iade yazmamız mümkün müdür? Veya bunu başka şekilde bir belgelendirme ve yolla yapabilir miyiz. Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : İade faturası almanız gerekir. Fatura almanız halinde ; önceden tahsil edilen KDV ni 1 nolu KDV beyananından indirileceği görüşündeyiz. (Satıştan iade) Konun 2 nolu KDV ile ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.