Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2022 17:08 (Üye) Soru : Ürettiği ürünü bankaya satmış Satışa ilişkin faturasını kdv li olarak düzenleyip .Hesaplanan kdv yi beyan edip ödemesini yapmıştır.Şimdi satış yaptığı banka ürünü iade edecektir.Tutarı banka üzerinden havale edileceği için banka dekontu gider pusulası olarak nitelendirilecektir. 1- düzenleyeceği dekontta kdv hesaplayacak mı? daha önce satışımızda kdv yi hesaplayıp ödedik iadesinde kdv yi indirim konusu yapabilir miyiz.Dekont düzenlenirken eğer kdvli olarak mı düzenlenmelidir ve ben bu kdv yi indirim konusu yapabilir miyim.

Cevap : e-Dekont KDVli olarak düzenlenmez. Dekont tutarı üzereinden iç yüzde hesaplaması yapılarak KDV indirimler satırına satıştan iade olarak kayıt yapılır.Muhasebe kadında ise 191 hesaba yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.