Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.12.2022 12:16 (Üye) Soru : üstadım merhaba, BA-BS tebliği ile ilgili, TURMOB internet ana sayfasında yayımladığı bilgi notunda aşağıdaki gibi bir madde yer alıyor. 4- Ocak 2023 ve izleyen dönemlerde 5.000 TL'yi aşan KİRA ödemeleri ve Kağıt ortamında düzenlenen SİGORTA POLİÇELERİ bulunması halinde BA-BS formu düzenlenecektir. Soru 1: 2022 ve öncesinde kağıt ortamında düzenlenen sigorta poliçeleri BA formuna dahil ediliyor mu. yoksa 2023 itibariyle mi dahil edilecek. Soru 2: Şahıstan kiralanan işyeri ve lojman olarak kiralanan konutlar BA formuna dahil edilecek mi?

Cevap : 1-2022 ve öncesinde kağıt ortamında düzenlenen sigorta poliçeleri BA formuna dahil edilmesi gerekir. 2-İşletmede gider olarak yazılan tüm kira ödemeleri limitin üstünde olması halinde Ba formuna yazılacaktır.Ancak ; Kira ödemesi bankadan yapılacağı için alıanacak "e-dekont" elektronik belge olduğu için ba formuna yazılmaz. diğer taraftan Kiraya verenin durumu önemli değil.(şahız veya kurum)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.