Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.12.2022 13:57 (Üye) Soru : merhabalar ; 1 ) Üzerime kayıtlı olan aracımı satmak istiyorum fakat günümüz şartlarından dolayı aradaki fark çok büyük oldu bu durumda nasıl yapmam gerekir mükelleflere bu konuda nasıl yol göstermeliyim. 2 ) Bir de eğer araç takası yapmak istesek yine nasıl yapmak gerekir vergi konusu nasıl olacak

Cevap : 1-Karın fazla çıkmasını engellen bir düzenleme olmaz. Kar edilmiş ise vergisi ödenecektir.Ancak; Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler 3 yıl süre ile satışdan elde ettikleri karı özel fon hesabına alarak yeni alınacak taşıtın amortisman giderinde kullanılır. Veya 3. yılın sonunda dönem karına eklenir.Bu uygulamadan Serbest meslek erbapları yararlanamaz. 2-Takas karşılıklı alım satımdır.Durum değişmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.