Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.12.2022 11:04 (Üye) Soru : MERHABALAR SAYIN DANIŞMANLARIM, BİR MÜŞTERİM YENİ NESİL ÖKC SİNDEN 633 TL LİK KDV DAHİL TEMİZLİK FİŞİ KESECEGİNE YANLIŞ DEPARTMANA BASMASI SEBEBİYLE 633 TL LİK POŞET FİŞİ KESMİŞTİR. İLGİLİ FİŞ BİZDEDİR. BUNUN TEMİZLİK FİŞİ OLARAK KAYITLARA ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR ? SAYGILARIMLA,

Cevap : TEMİZLİK FİŞİ DİYE KAYITLARA ALINAMAZ. KATMA DEĞER VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARI KULLANMALARI MECBURİYETİ HAKKINDA KANUNLA İLGİLİ GENEL TEBLİĞ Seri No: 9 Resmi Gazete No: 19397 Resmi Gazete Tarihi: 11/03/1987 ''11. Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanımında Meydana Gelen Hataların Düzeltilmesi: Ödeme kaydedici cihazların hasılat fişlerindeki toplamları kaydetmeye ve saklamaya tahsis edilmiş mali hafızalarına kaydedilen bilgilerin silinemez ve değiştirilemez özellikte olması sebebiyle, cihazların kullanılmaları sırasında meydana gelen hatalar için cihazların hafızalarına müdahalede bulunulmayacaktır. Yeterli veri ve maddi olaylarla da ispatlanmak kaydıyla, ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle yapılan bir yanlışlığın düzeltilmesi ile ilgili olarak, tashihi gereken satış fişinin aslı (müşteriye verilecek olan) iptal ve istendiğinde ibraz edilmek üzere, işletmede kalan kayıt rulosundaki örneğinin üzerine iliştirilerek muhafaza edilecek, hatalı satış fişini takibeden ilk satış fişi gerçek bedel yazılmak suretiyle müşteriye verilecek, kanuni defterlere de gerçek satış hasılatı yazılacaktır. '' . Yanlış düzenlenen tutar (Z) raporundan düşlecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.