Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2022 15:33 (Üye) Soru : Merhaba Beş ortaklı aile bireylerinden oluşan bir limited şirketimiz var. Ortak , aynı zamanda müdür olan kişinin şirketinden çıkarılarak 2 kişi beş ortaklı limited şirketinde çalışmaya başladı. Çıktıları şirketten bir ihbar ve kıdem tazminatı hesaplanmadı. Kıdem ve ihbar sürelerini yeni sigortalı çalışmaya başladıkları şirket sözleşme ile üzerine almayı almayı kabul etti. Sigortalı işçiler de buna onayladı. İşten çıkış kodu olarak 022 Diğer nedenler ile mi çıkış yapmamız doğru olur. Yoksa başka bir seçenek ile mi? Görüşünüzü öğrenmek istiyoruz. İyi Çalışmalar

Cevap : Tüzel kişilikleri farklı olan iki şirket sözkonusu Kıdem ve ihbar tazminat haklarını sözleşme ile devrettiğinizden bahsediyorsunuz. 022 diğer nedenler tazminat alma hakkını kazandırmamaktadır. Kişilerin tazminatlara hak kazanabilmesi için 4 Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi seçilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.