Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2022 14:45 (Üye) Soru : merhaba kasım ayında 23/24/25/26/28 kasım günlerinde mazeretsiz olarak işe gelmeyen personelimiz için tutanak tutturup noterden ihtarname çektirdik. işverenler daha sonra personeli işten çıkarmaktan vaz geçtiler. personelin bordrosunu 15 devamsızlık kodu ile eksik gün bildirimi yapacağım ve gelmediği günlerin ücretini keseceğim. Burada 27 kasım pazar günü için elimde bir belge yok ama ücrete de hak kazanmamış oluyor pazar günü ücret ödenmeli mi?byoksa 15 kod ile bildirip ücretini kesmeli miyim? ileride davalık bir durum yaşanırsa işverenin sıkıntı yaşamaması için nasıl bir uygulama yapılmasını tavsiye edersiniz?

Cevap : İşçinin hafta tatiline hak kazanması için 6 gün çalışması gerekmektedir.Hafta tatiline hak kazanabilmek için işçinin haftanın önceki günlerinde çalışmış bulunması zorunludur. Bu doğrultuda işçinin mazeretsiz olarak işe devamsızlığının bulunması halinde hafta tatiline kazanamayacağı açıktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.