Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2022 11:33 (Üye) Soru : Merhaba; satıcımız bize kesmiş olduğu faturalarda Teslim edilen mal firmamızca cevherden üretildiğinden tevkifat uygulanmamıştır açıklaması yaparak % 18 kdv li tevkifatsız fatura kesmiştir. Ancak daha sonra faturaların tevkifatlı olması gerektiğini belirterek düzeltme istediler. Fakat tevkifatsız olarak kesilen bu faturaların kep ile reddedilmesi ya da bizim iade faturası keserek, yerine tevkifatlı faturaların kesilmesi yerine cariyi virmanla düzeltip, sorumlu sıfatıyla kdv 2 beyannamemizde beyan ederek ödememizi talep etmektedirler. konu hakkında görüşlerinizi rica ederim.

Cevap : Satıcının talebi yanlış. İade faturası keseceksiniz. Satıcıda sizi KDV tevkifatlı fatura düzenleyecektirBaşka yöntem olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.