Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2022 15:07 (Üye) Soru : merhaba. Beş milyon liralık sermayesi olan bir şirkette ortak borçlarından şirket sermayesine ilave yapılacaktır. Fakat ortaklardan birinin payı yüzde 10 diğerinin ise yüzde 90. şirket sermayesi 10 milyon lira arttırılmak isteniyor fakat bu tutarın yüzde 10u 1 milyon olmasına rağmen payı küçük ortağın 331 hesabında o kadar tutar yok. sorum şu: Payı yüksek olandan diğerine virman yaparak bu farkı kapatıp ondan sonra mı raporları yazmalıyım? yoksa 331 hesapta küçük paya sahip ortağın hesabı ne kadarsa o kadar mı arttırabilirim? umarım anlatabilmişimdir.

Cevap : 331 hesap alt hesaplarda detaylı bir şekilde tutulması gerekir.Hangi ortakm kaç lira borç vermiş ise bunun detaylı kaydı olması gerkir. Ortaklar şirketden alacakları kadar artırılan sermayeden pay alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.