Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.12.2022 09:05 (Üye) Soru : Firmamız maden sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. Maden sevkiyatlarında sevk edilecek mamül mallar kendi tartımızda tartılmaktadır ve irsaliye üzerine kendi tartım sonuçlarımıza göre tonaj yazılmaktadır.Fakat sevkiyat işleminden sonra karşı taraf tartılarında farklı ufak tonaj farklılığıyla örneğin kg,daha düşük tonaj tespit edilmektedir.Bu durumda karşı taraf yani alıcı tarafın tonajı kabul edilmekte, faturalama karşı tarafın tonajına göre yapılmaktadır.Tonaj sevkiyata başlarken netleşmediği için ,e-irsaliye tebliğine göre önce matbu irsaliye düzenleyip mal sevk edildikten sonra teslimat anında,doğru tonaja göre matbudan e-irsaliyeye dönüştürmemiz doğru bir uygulama olur mu?Diğer bir şekilde alıcı tarafın e-irsaliye mükellefi olması durumunda kısmi red vermesi yeterli olur mu?İade edilecek bir ürün olmadığı için iade irsaliyesi düzenlemesine gerek var mı?E-İrsaliye mükellefi olmayanlar için ilgili tartım sonucuyla e-irsaliye üzerinde alıcı taraf kaşe imzayla doğru taonajı yazıp düzelteme yapabilir mi?İade edilecek Bir ürün olmadığı için iade irsaliyesi düzenlemesine gerek var mıdır?

Cevap : Fatura sizin düzenlediğiniz tartı ya ve e-irsaliyeye göre düzenlenir. Kağıt irsaliye kullanılmaz.Başka şekilde düzenleme olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.