Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.12.2022 11:06 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Müşterim sahip olduğu gayrimenkulü (konut) internet üzerinden bu işlerle iştigal eden firma üzerinden günlük kiraya verecek olup, bu işlemi yapacak (yani kiraya verecek, günlük kirayı tahsil edecek ilgili firmaddır) olup sahış olan müsterim ilgili firma ile sözleşme yapıp ödemeleri ondan alacaktır. cevavplamanızı isteğidim hussuslar müşterime 2.snıf olarak vergi kaydı açtıracakmıyım ? turizm ve konut vergileri mükelleyiti de olacak mıdır ? yada sadece GMSİ mükellefi yapıp yılda bir kez beyannamemi verecektir ? teşekkürler

Cevap : Müşteriniz GV mükelelfiyiyeti açacak DBD den işletme defteri tutacaktır.Elde edilen gelir için Fatura düzenlenecek % 18 KDV hesaplanacaktır.Turizm beyanı ile konun ilgisi yok. Konut için emlak vergisi Belediyeye ödenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.