Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.12.2022 12:54 (Üye) Soru : Sayın danışman mükellef cam alıp cam montajı yapıyor konu ile ilgili satis faturası düzenlerken hem cam faturası ayrıca montaj işçiliği şeklinde ayrıca belirtiyor bu mükellefin bilançoya geçiş hadlerinin hesaplaması yapılırken sadece mal alış satis firması olarakmi sadece hizmet firması olarakmi yahutta her ikisini aynı anda yapan firma olarakmi değerlendirilmesi gerekiyor ??? Diger bir sorum ise hem alim satim hemde hizmet yapan bir firma ise v.u.k 177.madde 3.maddenin hesaplama şeklindeki yıllık is hasılatının 5 katından ne anlamalıyız .o yıl içindeki hizmet satışlarını 5 ile çarpıp üzerine yine o yılki mal satışlarını toplayıp sonuca bu şekilde mi varılacak tskler

Cevap : Cam alım satım ve hizmet için VUK 177/3. madde dikkate alınır. 177/3. madde için sorunuzda belirttiğiniz hesaplama sisitemi uygulanır. "o yıl içindeki hizmet satışları 5 ile çarpıp üzerine yine o yılki mal satışlarının toplamı"
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.