Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.12.2022 17:59 (Üye) Soru : Merhabalar Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak faaliyet gösterecek A.Ş bünyesinde hizmet verecek doktorlar için şirket kurmalarını istemektedir, şahıs veya limited şirket olarak hangi hususlarda fark olacaktır, serbest meslek faaliyeti veya limited şirket faaliyetinde kdv oranı ne olmalıdır, her durumda da tevkifat uygulanacak mıdır, stopaj durumu ne olmalıdır ?

Cevap : Şahız şirketi diye bir şirket türü yoktur. Uygulamada Kollektif şirketler, Adi komandit şirket ve adi ortaklıklara şahız şirketi denilmektedir.Bu tür şirketler veya ortaklıklar GV mükellefi olur .Limited ve A.Ş. ise sermaye şirketi olup, Kurumlar vergisi mükelefidir.Hangi tür mükelelfiyet olursa olsun KDV oranı % 8 dir.GV stopajı hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.