Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.12.2022 17:50 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER E DEFTER LE İLGİLİ BİR SORU SORACAĞIM BEYAZ EŞYA SATIŞI YAPAN BİR FİRMAMIZ VAR 2020 VE 2021 CİROSU 2 MİLYON CİVARI FİRMA SADECE 2020 YILINDA İNTERNET ÜZERİNDEN HEPSİ BURADA 1 ADET ÇAMAŞIR MAKİNESİ SATIMIŞ BAŞKADA BİR SATIŞI YOK ŞİMDİ BU BİRMA E DEFTER HADLERİ YÖNÜNDEN BAKTIĞIMIZDA E TİCARET FİRMASI OLARAK MI DEĞERLENDİRİLİLECEK ÖYLE DEĞERLENİDİRLİRSE E DEFTERE 2023 TE GEÇİYOR ÖBÜR TÜRLÜ OLURSA GEÇMİYOR BURDAKİ DURUM NEDİR TEŞEKÜR EDERİM.

Cevap : Konu ile ilgili olarak yayımlanan VUK Tebliğlerinde, E-ticaretin yanı sıra normal satış ayrımı yapılmamıştır.BRÜT SATIŞ HASILATI kavramına göre toplam satış bedeli dikkate alınması gerktiği görüşündeyiz. Bu durumda Yıl/Yıllar a göre oluşan BRÜT SATIŞ HASILATI na göre e-defter tutulacağı görüşündeyiz.Bu bir yorumdur. Resmi görüş değildir. GİB den görüş almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.