Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2022 10:31 (Üye) Soru : MERHABA,LTD.ŞİRKETİMİZ TEK ORTAKLI sahip müdür aynı zamanda,2 de müdürümüz var 1 si sigortalı aynı zamanda;3 ünede huzur hakkı ödemesi yapabilirmiyiz aylık stopajını beyan etmek için ödeme şartmıdır;aylık şu kadar ödenecektir şeklinde karar aldığımızda tamamı nı ödediğimiz ayda stopajı beyan edebilirmiyiz

Cevap : Ücretli olarak çalışanlara müdür de olsa ayrıca huzur hakkı ödemesi yapılmaz.Huzur hakkı bedeli şirket genel kurulunda aylık olarak belirlenir. GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.