Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2022 10:44 (Üye) Soru : Değerli üstadım. Servis taşımacılığı ile iştigal eden mükellefimiz aynı zamanda internetten de ürün satmaktadır. Servis taşımacılığı işinden elde ettiği gelir 140000 TL İnternet satışından elde edilen gelir ise 20000 TL dir. Bu mükellefin 2023 yılında bilançoya geçeceğini düşünmüyorum. Hadler olarak neyi - hangi satışı baz alacağız. ( açıklanan yeniden değerleme oranına göre mi hareket edeceğiz) Örnekteki mükellef ile ve alım satım yapan bir mükellef ile ilgili bir örnekle geçiş hadlerini özetlermisiniz. Sİzden rica ediyorum.Kolaylıklar diliyorum. Hepimize Çok tşk ederim.

Cevap : 2023 Yılına ilişkin Sınıf değiştirme hadlerindeki değişiklik henüz açıklanmadı .VUK Genel Tebliği yayımlanınca web sayfamızdan duyurulacaktır. Defter tasdiklerinde baz alınacak rakamlar 2022 sonu rakamlarıdır Her yıl hadler açıklandığı zaman web sayfamızdan alım satım yapan bir mükellef ile ilgili bir örnekle geçiş hadlerini detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.2021 yılında yaptığımız açıklama için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3003/Mevzuat-Dosya/21122021-2022-yili-icin-defter-tutma-ve-sinif-degistirme-hadleri-aciklandi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.