Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2022 11:39 (Üye) Soru : Merhabalar. Ana faaliyeti hırdavat olan bir limted şirketin aynı zamanda e ticaret faaliyeti de bulunmakta ve 2022 yılı içinde platformlar üzerinde yaptığı satışları 500 bin tl sınırını aşıyor. Bu mükellef e deftere geçme zorunluluğu var mıdır? ana faaliyet kodu 47.91.14 Nace kodu Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret olması kriteri varmı?

Cevap : Konu ile ilgili olarak yayımlanan VUK Tebliğlerinde, E-ticaretin yanı sıra normal satış hasılatı ayrımı yapılmamıştır. BRÜT SATIŞ HASILATI kavramı na göre toplam satış bedeli dikkate alınması gerektiği görüşündeyiz. Bu durumda Yıl/Yıllar a göre oluşan BRÜT SATIŞ HASILATI na göre e-defter tutulacağı görüşündeyiz Satışın toptan veya perakente olmasının önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.