Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2022 12:03 (Üye) Soru : Merhaba, Covid olan meslek mensubunda mükellefleri mücbir sebep sayılıp vergi dairesi için hastalık bitiminden itibaren başvuru yapılarak ek süre veriliyordu. Bu uygulama SGK işe giriş bildirgesi, işten ayrılış bildirgesi, işyeri bildirgesi içinde geçerli midir. Covid sürecinde işten ayrılış bildirgesi süresi içinde verilmediğinde nasıl bir yol izlenmelidir.Teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

Cevap : SGK Genelgesi 2021/3 Meslek Mensupları Mücbir Sebep T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sayı : E-24010506-010.06.02-20190795 11.02.2021 Konu : Meslek Mensupları Bakımından Beyannamenin Ertelenmesi vardı ancak ; Salgının seyrinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 1 Haziran 2021 tarihli genelgede, kademeli normalleşme sürecinde uygulanacak hususlara ilişkin açıklamalara yer verildiğine işaret edilen tebliğde, 22 Mart 2020 tarihinden itibaren mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen kronik rahatsızlığı bulunan mükellefler ve meslek mensupları ile söz konusu tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla geçerli olan 'Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi' uyarınca beyanname/bildirimleri bu meslek mensuplarınca verilenlerin mücbir sebep hallerinin sona erdirilmesinin uygun bulunduğu belirtildi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.