Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2022 14:20 (Üye) Soru : Merhaba, Yeni devir aldığım defter bayana tabi mükellefin nace kodu "251206-DEMİR KAPI, PENCERE, BUNLARIN KASALARI, KAPI EŞİĞİ, PANJUR, VB. İMALATI (BAHÇE KAPILARI DAHİL) " dur. Bu mükellefin e-irsaliye / e-fatura kullanma mecburiyeti var mı? Aynı nace kodu ile Limited şirket kuruluşu yapacağız, eğer e-irsaliye/e-fatura mcburiyeti var ise şirket kuruluşunda başvuru yapmamız gerekiyor mu? Bilgi verebilirmisiniz.

Cevap : DEMİR VE ÇELİK İLE DEMİR VEYA ÇELİKTEN EŞYALARIN İMALİ, İTHALİ VEYA İHRACI FAALİYETİNDE BULUNAN MÜKELLEFLER İÇİN E- İRSALİYE /E - FATURA ’ YA GEÇİŞ TARİHİ: Bu mükellefler; (Demir ve çelik ile demir veya çelikten eşyaların imali, ithali veya ihracı faaliyeti) ciro sınırlaması ve e-Fatura kullanma zorunluluğu olmaksızın 01/07/2022 tarihinden itibaren e-irsaliye ve e-fatura kullanacaklardır. BU ZORUNLULUĞUN ŞİRKET VEYA GV MÜKELLEFİ OLMASININ BİR ÖNEMİ YOK .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.