Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.12.2022 13:31 (Üye) Soru : Merhabalar,Lokanta İşletmecisi olan İşveren,konsept değişikliği sebebiyle tadilat yaptıracak ve yaklaşık 1 veya 2 Ay süreyle işyeri kapalı olacaktır.-İşveren,tadilat yapılan zaman süresince çalışanlar da olmayacağı için çalışanlar için Maaş ve SGK Primi ödemek istemiyor.-Ancak İş kanununa göre çalışan'ın talebi ve muvafakatı yoksa Ücretsiz İzin uygulanamıyor.-Tadilat bitince işveren çalışanlarını geri çağıracaktır.-Kapalı bulunulan dönem için nasıl bir yol izlemeliyim.-Teşekkürler,

Cevap : İşyerinin kapanması zorlayıcı neden olarak sayılmamaktadır. Ancak yapılacak olan tadilat nedeniyle işçilerin işyerinde çalışması da söz konusu olmayacaktır. İşçiler ile yazılı anlaşma yoluna gidilerek en az yarım ücret ödeme yoluna gidilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.