Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.12.2022 11:09 (Üye) Soru : merhaba, E-Deftere tabi 2 ortaklı, 9 adet 4A SGK lısı olan LTD.ŞTİ yiz. şirketimizde yaklaşık 7 yıldır çalışan bir personelimiz kendi istegi ile sene sonu işten ayrılmak istiyor. SGK çıkışını, 3 nolu koddan (Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa) şeklinde yapacagız. yalnız şirket, arkadaşımızın, şirkete verdigi emekten dolayı, bu kişiye kıdem tazmınatı ödemek istiyor. 1- SGK da 3 - İSTİFA kodu ile işten ayrılan personele KIDEM TAZMINATI ÖDEMESİ normal gider gösterilebilir mi ? 2 - en son aldıgı, herşey dahil aylık brüt ücret 8.000-tl dir. 7 yıl * 8.000-tl üzerinden kıdem tazmınatı ödenecek. yevmiye fişini hangi hesap kodundan muhasebeleştirmek lazım? 3 - KIDEM TAZMINATINI gider olarak gösterirsek MUH-SGK da hangi koddan beyan edecegiz? 4 - KIDEM TAZMINATI gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanacak mıdır? sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. tesekkurler.

Cevap : Sorunuzun SGK ilgikli bölümü için Sorunuzu “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz. Kıden tazminatı tutarı GV den istisnadır.DV hesaplanır. Kıdem tazminatı dışındaki ödeme için GV ve DV hesaplanır ve gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.