Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.12.2022 12:50 (Üye) Soru : Soru: merhaba, E-Deftere tabi 2 ortaklı, 9 adet 4A SGK lısı olan LTD.ŞTİ yiz. şirketimizde yaklaşık 7 yıldır çalışan bir personelimiz kendi istegi ile sene sonu işten ayrılmak istiyor. SGK çıkışını, 3 nolu koddan (Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa) şeklinde yapacagız. yalnız şirket, arkadaşımızın şirkete verdigi emekten dolayı, bu kişiye kıdem tazmınatı ödemek istiyor. 1- İstifa ederek işten ayrılan personele, KIDEM TAZMINATI ÖDEMESİ yapılırsa, bu şirkette normal gider olarak gösterilebilir mi ? 2 - en son aldıgı, herşey dahil aylık brüt ücret 8.000-tl dir. 7 yıl * 8.000-tl üzerinden kıdem tazmınatı ödenecek. yevmiye fişini hangi hesap kodundan muhasebeleştirmek lazım? 3 - KIDEM TAZMINATINI gider olarak gösterirsek MUH-SGK da VERGİ KISMINDA hangi koddan beyan edecegiz? 4 - KIDEM TAZMINATI gelir vergisinden istisna demişsiniz, kıdem tazmınatı damga vergisi hangi koddan beyan edecegiz ? sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. tesekkurler.

Cevap : 1. İstifa eden işçiye yapılan ödeme ücret niteliğinde değerlendirilir. Çünkü kıdeme ait şartlar oluşmamıştır. 2. ücret tahakkuku oluşturulmalıdır 3. diğer ücret 4. bu kıdem değil ücrettir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.