Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2022 10:29 (Üye) Soru : merhaba, E-Deftere tabi 2 ortaklı LTD.ŞTİ yiz. Toplamda 8 tane 4-a SGK lı personelimiz var. Çalışanlarımızdan 2 personelimiz sene sonu işten çıkacak. 1- Biri 4-a sgk lısı kendi isteği ile istifa ederek işten ayrılacak. SGK işci çıkış bordrosunda SGK çıkışını, hangi koddan - ne şekilde yapacağız? işci çıkış tarihleri 30/12/2022 olursa , personel çıkışı için, en geç ne zaman SGK İŞCİ CIKIŞ bordrosu vermemiz gerekiyor. (gerekli ihbar önellerine uyulmuştur.) 2 – Diger 4-a sgk lısı ise 10 aydır şirketimizde çalışıyordu. Bu kişi işveren tarafından işten çıkarılacak. SGK işci çıkış bordrosunda SGK çıkışını, hangi koddan - ne şekilde yapacagız. işci çıkış tarihleri 30/12/2022 olursa, en geç ne zaman SGK İŞCİ CIKIŞ bordrosu vermemiz gerekiyor. (gerekli ihbar önellerine uyulmuştur.) 3 – bu her iki personel çıkışını MUH-SGK nın hangi kısmında - hangi kodla beyan etmeliyiz. 4 – bu her iki personel çıkışı içinde, SGK İŞÇİ ÇIKIŞ BORDROSU ve MUH-SGK dışında bilgi vermemiz gereken herhangi bir kurum var mıdır? Hem SGK işlemleri hem de MUH-SGK biraz karışık oldugu icin, sizden ricam sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. tesekkurler.

Cevap : 1- Biri 4-a sgk lısı kendi isteği ile istifa ederek işten ayrılacak. SGK işci çıkış bordrosunda SGK çıkışını, hangi koddan - ne şekilde yapacağız? işci çıkış tarihleri 30/12/2022 olursa , personel çıkışı için, en geç ne zaman SGK İŞCİ CIKIŞ bordrosu vermemiz gerekiyor. (gerekli ihbar önellerine uyulmuştur.) 03 kod Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa) seçilmeli 2 – Diger 4-a sgk lısı ise 10 aydır şirketimizde çalışıyordu. Bu kişi işveren tarafından işten çıkarılacak. SGK işci çıkış bordrosunda SGK çıkışını, hangi koddan - ne şekilde yapacagız. işci çıkış tarihleri 30/12/2022 olursa, en geç ne zaman SGK İŞCİ CIKIŞ bordrosu vermemiz gerekiyor. (gerekli ihbar önellerine uyulmuştur.) 04 kod Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi seçilmeli İSigortalıların hizmet sözleşmesinin sona ermesi (işten ayrılmaları) halinde, bu durumun, sigortalının işten ayrıldığı tarihten itibaren en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca; https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb1.pdf linkinden MUHAPHB DÜZENLEME KLAVUZUNU incelemenizi öneririm.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.