Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.12.2022 16:40 (Üye) Soru : Sayın üstadım; Bir Avukat, müvekkilinin aracının kaza yapmasından dolayı değer kaybı tazminatı kazanmış,yalnız para avukatın banka hesabına gelmiş,%10 avukat kendi ücretini almış,geri kalan tazminatı müvekkilinin banka hesabına göndermiş, Normalde sigorta değer kaybı tazminatını araç sahibinin banka hesabına göndermesi gerekiyordu (araç sahibi vergi mükellefi ise sigortaya kdv siz olarak yansıtma faturası kesilir,değilse fat zaten kesilemez). Bu durumda Avukat ; araç sahibinden aldığı % 10 bedeline + kdv ve stopaj düşerekmi makbuz kesecek.net aldığı rakamdan .

Cevap : Avukat aldığı % 10 tutarındaki vekalet ücreti için e-smm düzenler.KDV ve müvekkili vergi mükellefi ise %20 stopaj hesaplar . Taşıtın sahibi vergi mükellefi ise Kazanılan tazminatın tamamı üzerinden sigorta firmasına yansıtma faturası düzenleyecektir. Bedelin avukatın hesabına gelmesi fatura düzenlemesine engel değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.